Magassági hálózat kiegyenlítés
Elkészült a Magassági hálózatok kiegyenlítését lehetővé tevő program modul. A felépítése, használata majdnem teljesen azonos a 2D és a 3D hálózat kiegyenlítéssel.
A magassági hálózatot többféleképpen lehet összeállítani:
- Automatikusan: a szakaszok kezdőpontjai az álláspontok, a végpontok a mért alappontok
- Mentett sokszögvonalból: a szakaszok a sokszögvonal oldalai lesznek
- Egyénileg: a szakaszokat egyesével, manuálisan adhatjuk hozzá
A szakasz magasságkülönbségét az összes lehetséges mérési eredményből határozza meg a program. A magasságkülönbségek mellett megjelennek a középhibák is.
Egy szakasz hozzáadása után a hálózatot alkotó pontok listája folyamatosan frissül. Azok a pontok, amelyeknek a koordináta jegyzékben van magassága azokat előzetesen ‘Fix’-ként, amelyiknek nincs, azokat ‘Új’-ként jelöli a program. Ez természetesen módosítható. Fix, vagy előzetes csak olyan pont lehet, aminek már van magassága a koordináta jegyzékben.
A pontok esetében megadhatjuk a Z koordináták kötöttségét:
- fix: adott koordináták, a kiegyenlítés során nem változnak
- előzetes: kiegyenlített koordináták, amelyekre egy második kiegyenlítési kényszer vonatkozik (a korlátozott koordináták javításainak négyzetösszege minimális)
- új: kiegyenlített koordináták (ismeretlen kiegyenlítési paraméter)
A kiegyenlítés után az eredmények naplózhatók, a magasságok a koordinátajegyzékbe menthetők. Ha egy úgy pont még nem szerepel a koordináta jegyzékben, akkor “üres” Y és X koordináta értékkel kerül rögzítésre. Meglévő (előzetes) magasságú pontok esetében a korábban tárolt magasság a felül lesz írva a pont tárolási szabályoknak megfelelően.